21 okamžitých opatření na COVID-19. Hospodářská komora ČR aktualizovala seznam kroků k odvrácení hospodářského kolapsu
Hospodářská komora v souvislosti s jednáním Vlády České republiky o stimulaci ekonomiky a nadcházejícím týdnu, kdy se osoby samostatně výdělečné činné a 280 tisíc zaměstnavatelů, kteří ještě nezačali propouštět zaměstnance, budou muset rozhodnout, zda snižovat stavy svých zaměstnanců, na základě podnětů svých členů a šetření mezi podnikateli, kterým zmapovala důsledky vládou přijatých opatření proti šíření koronaviru COVID-19, aktualizovala seznam opatření, jejichž cílem je ochránit pracovní místa v podnicích, zaměstnavatele a živnostníky před insolvencemi a zachránit české hospodářství před kolapsem.
Shrnuje je v 19 návrzích, které prosazuje při vyjednávání s Vládou České republiky, úřady a bankami. Aktualizace tohoto seznamu probíhá denně na webu pro podnikatele: https://www.komora.cz/koronavirus/
Seznam opatření okamžité pomoci:
- Státní kompenzace úroků a pokut placených bankám. Pokud se OSVČ zpozdí se splátkou úvěru bance, stát mu má polovinu úroku z prodlení a/nebo smluvní pokuty kompenzovat.
- Státní kompenzace úroků a pokut dodavatelům energie a síťových služeb. Pokud se OSVČ zpozdí při placení účtů za energie a další vstupy od síťových dodavatelů, stát mu má kompenzovat polovinu úroku z prodlení a/nebo smluvní pokuty.
- Zvýšit individuální strop státního příspěvku pro kompenzaci zaměstnavatelů, vyplácejících náhradu mezd zaměstnancům na překážkách v práci. Stávající mzda 31 tisíc Kč, ze které se počítají limity pro jednotlivé typy překážek, je pro mnoho firem neadekvátně nízká.
- Laciné/bezúročné půjčky. Je třeba, aby stát zajistil přístup podnikatelů k laciným/bezúročným půjčkám v jednotlivých komerčních bankách, a to včetně malých provozních půjček.
- Shovívavost bank s dlužníky. Žádáme banky a pojišťovny, aby prokazovaly shovívavost a vstřícný přístup k dlužníkům
- Odklad pojistného bez penalizace. Zaměstnavatelům by měl stát umožnit zaplatit pojistné na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění minimálně o 3 měsíce později, a to bez jakýchkoliv sankcí či úroků. Týká se pojistného odváděného zaměstnavateli „za sebe“.
- Úplné prominutí pojistného na sociální zabezpečení odváděného samotným zaměstnavatelem za měsíc březen (zatím). Týká se zaměstnavatelů, kteří museli uzavřít provozovnu v důsledku usnesení vlády, netýká se pojistného sraženého z mezd zaměstnanců.
- Úplné prominutí DPH za měsíc březen (zatím). Týká se zaměstnavatelů, kteří museli uzavřít provozovnu v důsledku usnesení vlády.
- Urychlit vrácení nadměrných odpočtů na DPH. Z hlediska cash flow významné zejména pro exportéry.
- Zavést režim placení DPH z uhrazených faktur. MF by mělo využít prostor daný evropskými směrnicemi a urychleně připravit novelu zákona o DPH, která by prozatím dočasně zavedla alespoň pro některá plnění tzv. hotovostní princip odvádění daně. Řada zejména malých firem dostává do finančních problémů, když má zaplatit daň z poskytnutého zboží nebo služby, aniž by za ně dostala zaplaceno.
- Příspěvek OSVČ, případně i jednatelům a statutárním zástupcům společností alespoň za dobu platnosti mimořádných opatření uzavírajících vybrané provozovny. Jako doplnění již schváleného mechanizmu náhrad mezd zaměstnancům a kompenzací těchto náhrad zaměstnavatelům.
- Plošné zrušení záloh daně z příjmů. Stát musí umožnit plošné zrušení záloh daně z příjmů, a to nejenom těch splatných v červnovém termínu.
- Plošný odklad záloh na silniční daň. Odložit zálohy za 1. 2. a 3. čtvrtletí na listopad 2020. Zvážit dočasné snížení sazeb daně na minimum stanovené evropskou směrnicí.
- Sladit podávání přehledů o příjmech a výdajích OSVČ pro ČSSZ s pozdějším podáváním daňového přiznání a podáváním obdobných přehledů zdravotním pojišťovnám. Zatímco podávání přiznání k dani z příjmů a placení daně je umožněno až do 1. 7. a odevzdání přehledu zdravotním pojišťovnám do 3. 8., přehledy pro ČSSZ a úhrada doplatku sociálního pojistného jsou plošně omezeny počátkem května 2020.
- Odklad a promíjení místních poplatků. Vyzýváme obce, aby podnikatelům odkládaly a promíjely místní poplatky.
- Alespoň částečné prominutí daně z příjmů firmám produkujícím potřebné ochranné, zdravotnické, farmaceutické, hygienické, resp. desinfekční prostředky, pokud v přiměřeně krátké době a v přiměřeném objemu zajistí produkci těchto prostředků a budou je realizovat za nákladové ceny. Alternativně umožnit takovým producentům po dobu nouze poskytovat zboží bez DPH se zachováním nároku na odpočet DPH v plné výši.
- Nižší DPH pro ubytovací služby. Žádáme, aby byly ubytovací služby s co nejrychlejší platností přesunuty do snížené sazby DPH (ze současných 15 % na 10 %).
- Odklad a promíjení nájmů placených obcím. Vyzýváme obce, aby přistoupily k promíjení nájmů a sankcí za zpožděné splácení těchto nájmů ze strany podnikatelů. Apelujeme též na shovívavost soukromých pronajímatelů vůči nájemcům-podnikatelům.
- Státní kompenzaci náhrad mezd vyplácených zaměstnancům na překážkách v práci poskytovat přednostně tak, že zaměstnavatelům budou o kompenzovanou částku snižovány měsíční odvody pojistného na sociální zabezpečení. Týká se těch měsíců, ve kterých nebudou odvody prominuty nebo odloženy.
- Umožnit operativně a jednoduše všem živnostníkům zřídit si datovou schránku pro elektronickou komunikaci se státními orgány a dalšími institucemi.
- Dočasně umožnit živnostníkům, kteří nemají datovou schránku ani elektronický podpis, jednoduchou elektronickou komunikaci s vybranými státními orgány. Týká se např. oznámení o přerušení živnosti elektronickou poštou s pozdějším osobním potvrzením na živnostenském úřadě.
Kolik peněz bude potřeba:
Hospodářská komora odhaduje přímé výdajové položky státu v příštích třech měsících ve výši 40 až 45 mld. Kč, a to pouze na opatření, o kterých se v současnosti jedná (tedy ta opatření, která prosazuje Hospodářská komora ČR). V této sumě nejsou tedy započítána ta opatření, která již byla definitivně schválena.
Upozornění pro podnikatele k Certifikátu o zásahu vyšší moci:
Vzhledem k velkému množství dotazů podnikatelů k Certifikátu o zásahu vyšší moci zveřejňujeme aktualizované informace zde. Prostřednictvím tohoto osvědčení se může zaměstnavatel zprostit povinnosti např. k náhradě škody, jestliže bude prokázáno na základě předložené smluvní dokumentace, že se jedná o mimořádnou nepředvídatelnou a nepřekonatelnou překážku.
Zdroj: HK ČR