ROBOTSYSTEM – kreativní vývojáři nejen v oblasti robotických technologií
Mezi své členy přijala Krajská hospodářská komora MSK společnost ROBOTSYSTEM, s. r. o., výzkumnou a realizační firmu s orientací na světově nová a průlomová projektová řešení, se zaměřením na trend Průmysl 4.0 v českých podmínkách.
Zaměřuje se na oblasti:
- bezobslužné robotické technologie v jaderné energetice,
- všesměrové robotické platformy pro transport a manipulací komponentů a technologických celků ve vysokých i nižších váhových kategoriích,
- robotické záchranné a zásahové technologie,
- energetické zdroje na bázi OZE, ve vazbě na Smart Cities.
V oblasti medicínské robotiky je světovou novinkou jejich rehabilitační a transportní robot v automaticky zaměnitelné kombinaci lůžko – křeslo. V robotu jsou integrovány transportní a polohovací funkce v jedné technologii se schopností všesměrového pohybu.
„Uživatel má k dispozici větší ložnou plochu než u standardního lůžka, rozdělenou do třinácti segmentů, které umožňují pohodlnou transformaci z lůžka do křesla a naopak. Komfort ovládání je zajištěn dotykovým panelem a joystickem, s možností variabilního umístění. Důležitou funkcí je také vertikalizace ve třech úrovních až do 75°. Pro případ zvýšení soběstačnosti uživatele může být robot vybaven pokročilými asistenčními funkcemi, jako je centrický průjezd úzkým profilem (například dveřmi) nebo autonomní pohyb v definovaném vnitřním prostředí.“ popisuje funkce robotu vedoucí výzkumu a vývoje Daniel Polák.
Dalším významným projektem této v oblasti je sofistikovaný rehabilitační a transportní walker určený pro chůzi s oporou a jízdu vestoje. Robot je využitelný k rehabilitačním účelům, k udržování tělesné kondice, i jako podpora bezasistenčního života pohybově handicapovaných osob. Projekt byl úspěšně zakončen realizací prototypu a nyní je týmem vývojářů řešen navazující projekt, jehož výsledkem bude nový typ walkeru s předpokladem brzkého uvedení na trh.
„V současné době firma ROBOTSYSTEM rozšiřuje směr svého výzkumu i na oblast agrorobotiky. Předmětem našeho vývoje je modulární systém autonomní robotické technologie v zemědělské prvovýrobě, vycházející z aktuálního trendu Zemědělství 4.0,“ popisuje Daniel Polák a dodává, že firma spolupracuje s řadou kreativních firem, výzkumných ústavů, univerzit, státních institucí v Evropě i ve světě, zejména se zaměřením na aplikovaný výzkum.
Jedním z výsledků takové spolupráce je CreoBot, vyvinutý společně s firmou HOPAX s.r.o. a ČVUT Praha. Jde o autonomní transportní platformu pro vysoká zatížení s potenciálem uplatnění v širokém spektru průmyslových provozů, včetně těch zaměřených na trend Průmyslu 4.0.
„Základem podvozku jsou čtyři moduly trakčních a směrově řízených kol. Aplikovaná technická řešení modulů kola přináší robustní provedení s dlouhou životností, excelentní manévrovací schopnosti bez přítomnosti vibrací a opakovatelnou přesnost polohování robotu,“ přibližuje Daniel Polák s tím, že provedení umožňuje změny téměř všech technických parametrů (délka, šířka, výška ložné plochy, nosnost a počet kol), což zvyšuje užitnou hodnotu a umocňuje pozici CreoBotu vůči konkurenci.
„V oblasti energetických zdrojů na bázi OZE se nám podařilo vyvinout unikátní mobilní kontejnerový monoblok systému tepelných čerpadel – EnergoKontejner“, říká vedoucí projektové strategie Petr Kopec.
Modulárnost základní konstrukce umožňuje dodat technologii vzduch/voda ve výkonových řadách 100 kW – 200 kW. Využití EnergoKontejneru je jak krátkodobé, tak i dlouhodobé. Slouží k vytápění, i chlazení domů, administrativních budov, hotelů, lázeňských komplexů, výrobních firem, dočasných stavenišť, humanitárních či vojenských táborů, nebo při různorodých akcích umístěných do provizorních zastřešení.
„Prototyp tohoto EnergoKontejneru o výkonu 200 kW již prokázal všechny očekávané parametry v rámci testovacího provozu a nyní jsme v procesu jeho uvádění na trh“, dodává Petr Kopec.
V navazujícím projektu byl následně vyvinut a realizován prototyp hybridního EnergoKontejneru o výkonu 50 nebo 100 kW, kombinující technologie vzduch/voda-voda s fotovoltaikou, PCM materiály pro výrazné zvýšení akumulace tepelné energie současně s predikcí vývoje klimatických podmínek v autonomním řídícím systému.
ROBOTSYSTEM disponuje vlastním patentovým oddělením, se schopností zpracovávat komplexní patentové podklady. „Vlastníme řadu významných tuzemských, evropských i světových patentů,“ uzavírá Daniel Polák.
Společnosti ROBOTSYSTEM přejeme mnoho úspěchů v jejich vývojové činnosti, vedoucím výzkumu a vývoje Danielu Polákovi a Petru Kopcovi děkujeme za rozhovor.
V případě zájmu o bližší informace k vývojovým projektům nebo navázání spolupráce můžete navštívit web www.robotsystem.cz nebo zaslat email na d.polak@robotsystem.cz a p.kopec@robotsystem.cz.
Foto 1: rehabilitační a transportní robot
Foto 2: CreoBot
Foto 3: EnergoKontejner
Foto 4: EnergoKontejner s FV