Vladimír Dlouhý: Ekonomice se letos nebude dařit až tak špatně, jak mnozí předpovídali
Podle nové prognózy Hospodářské komory se tuzemská ekonomika vyhne hlubší krizi. Nový impuls jí totiž dodají hlavně investice podnikatelů do energetických úspor, výrobních zařízení a technologií. Dle dat z šetření Hospodářské komory se již letos chystají investovat tři čtvrtiny firem. Na konci loňského roku přitom většina analytiků předpokládala, že se hospodářství České republiky letos propadne do záporných čísel.
„Podniky se budou snažit snížit své náklady zefektivněním výroby, střednědobě vyhlížejí také rozšíření výroby. To je pro hospodářství naší země dobrá zpráva. Správně nasměrované investice do výkonnějších strojů a zařízení zvýší produktivitu práce. Zpravidla ale s ročním zpožděním. Česká ekonomika proto z letos realizovaných firemních investic bude těžit hlavně v příštím roce, investiční apetit ještě zesílí v příštím roce. Po letošní stagnaci tak dojde v roce 2024 k výraznému oživení české ekonomiky. Zkrátka nepřijdou ani zaměstnanci, kterým po dvouletém poklesu reálné mzdy vzrostou,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Podle dnes zveřejněné prognózy Hospodářské komory v příštím roce hrubý domácí produkt vzroste o 2,8 %. Průměrná mzda po očištění od vlivu inflace sice i letos klesne, v roce 2024 už ale reálně vzroste o 3,7 %.
Ke zlepšení ekonomiky může přispět vývoj zahraničního obchodu. Nikoliv však kvůli růstu exportů, které bude limitovat z pohledu Hospodářské komory příliš silná koruna, ale kvůli propadu dovozů vlivem slabé domácí poptávky, zejména ze strany domácností. Nejistota dalšího vývoje exportně orientované české ekonomiky je spojena zejména s kurzem koruny. Modelové kalkulace ukazují, že by aktuální posilování tuzemské měny mělo být spíše přechodným jevem.
„Do rozhodování firem o investicích silně vstupují jejich očekávání. Je to citlivá záležitost. Proto je velmi důležité, aby vláda vnímala, že oživení ekonomiky bude stát na velmi křehkých základech. Tedy aby plány podnikatelů nepodkopala tím, že jim, byť výhledově, bude zvyšovat daně nebo odvody a uvalovat na ně nové povinnosti. Takové břemeno by se proměnilo v nechuť investovat. S tím souvisí i očekávání podnikatelů, pokud jde o měnovou politiku. Firmy budou na investice potřebovat peníze. Doufáme proto, že centrální banka postupně zlevní bankovní úvěry snížením úrokových sazeb,“ dodal Vladimír Dlouhý.
Podle Hospodářské komory nezaměstnanost bude letos i příští rok mírná. Problémem ale nadále zůstane nedostatek zaměstnanců s odpovídající kvalifikací. Nedostatek pracovníků je způsoben úbytkem lidí na trhu práce. Podle dat MPSV přitom v následujícím desetiletí se v České republice sníží produktivní složka obyvatelstva o dalších 300 tisíc lidí. Už dnes zaměstnavatelé postrádají zhruba 300 tisíc zaměstnanců. Pokud by pracovní místa byla obsazená, česká ekonomika by rostla mnohem rychleji a posílila by se i příjmová strana státního rozpočtu.
Hospodářská komora proto apeluje na vládu, aby investovala do rozpočtové kapitoly Ministerstva zahraničních věcí na personální posílení zastupitelských úřadů a alespoň část nevyužité původní kvóty pro kvalifikované pracovníky z Ukrajiny, kteří čelí ruské agresi, přerozdělila mezi další země. Hospodářská komora publikuje vlastní prognózu hlavních makroekonomických ukazatelů vývoje České republiky od roku 2017. Za tím účelem spojila své síly s profesionály z České spořitelny včetně jejich technického instrumentária v podobě modelu všeobecné ekonomické rovnováhy.
Zdroj: HK ČR