Reakce Hospodářské komory na dohodu koaličních partnerů zvýšit minimální mzdu
Hospodářská komora bere na vědomí informaci, že minimální mzda poroste od ledna 2019 o dalších 1150 korun měsíčně přes nesouhlas zaměstnavatelů. Upozorňuje, že to je po zrušení karenční lhůty další krok, který zatíží podnikatele vyššími náklady. S obdobným znepokojením sleduje návrhy vlády či některých poslaneckých klubů na změny zákoníku práce, například aktuální návrh na zavedení povinného pátého týdne dovolené.
Z tohoto důvodu prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na dnešním (15. 11. 2018) jednání zástupců vlády se zaměstnavateli a odbory k minimální mzdě apeloval, aby vláda poté co opakovaně vyšla vstříc odborům, vyhověla také oprávněným požadavkům zaměstnavatelů.
Vladimír Dlouhý proto vyzval k následujícím opatřením:
- Vláda se zaváže, že do konce svého mandátu nepodpoří přímou ani nepřímou změnu žádného ustanovení zákoníku práce, pokud s takovouto změnou nevysloví souhlas zaměstnavatelé.
- Vláda stanoví jako krátkodobé řešení kritického nedostatku zaměstnanců pro rok 2019 souhrnnou roční kvótu pro zaměstnávání zahraničních pracovníků ze třetích zemí prostřednictvím zvláštních, vládou organizovaných programů ve výši 50 tisíc osob.
- Vláda ještě v průběhu roku 2019 prosadí snížení sazby pojistného na sociální zabezpečení, placeného zaměstnavateli alespoň o 0,5 procentního bodu, čímž dojde ke snížení neúměrně vysokého odvodového zatížení zaměstnavatelů.
- Vláda podpoří zrušení minimálního vyměřovacího základu pro pojistné na veřejné zdravotní pojištění u zaměstnanců, vyměřovacím základem bude faktická mzda, a odstraní se tak znevýhodnění zkrácených úvazků .
- Vláda urychlí náběh plnohodnotného fungování e-neschopenky co nejdříve po 1. 7. 2019.
Zdroj: HK ČR