Vladimír Dlouhý: Rozhodnutí vlády o kompenzaci mezd považuji za rozumný kompromis
Konkrétní parametry pro podporu podnikatelů, které po jednání 31. března 2020 představila vláda, v mnohém odráží požadavky podnikatelů a Hospodářské komory. Firmy tak mj. konečně dostávají do ruky finální podobu programu Antivirus, který ministerstvo práce a sociálních věcí přeskupilo do dvou základních režimů. Jsem rád, že poté, co podnikatelé více než týden netrpělivě čekali na detaily ohledně kurzarbeitu, vláda konečně sdělila jasné stanovisko, a firmy tak alespoň rámcově mohou připravovat finanční plány pro další týdny a měsíce.
Podle plánu by stát měl nyní vyplácet podle důvodu omezení výroby a služeb dva příspěvky na mzdy. Při karanténě a uzavřených provozech by poskytl 80 % vyplacené náhrady či výdělku (včetně pojistných odvodů) do výše 39 tis. Kč měsíčně na jednoho zaměstnance, při výpadku pracovníků a surovin či snížení poptávky pak 60 % superhrubé mzdy do limitu 29 tis. Kč měsíčně. Vláda tak vyslyšela volání podnikatelů po vyšších limitech náhrad, aby byla zachována i konkurenceschopnost firem s vyšší přidanou hodnotou a vyšší mzdovou hladinou.
Oceňuji opatření ministerstva financí, které osobám samostatně výdělečně činným postiženým kurzarbeitem za jasně stanovených podmínek poskytne kompenzaci ve výši 25 tis. Kč za období od 12. března do konce dubna. Kompenzace se týká podnikatelů, kteří na trhu působí alespoň od minulého roku.
Česká republika se zařadila po bok zemí, které poskytují silnou podporu podnikatelům a firmám, postiženým koronavirem, jako je Německo, Dánsko či Rakousko, které hradí až 100% kompenzaci mezd. I mnohem zadluženější země – Španělsko či Francie – hodlají koronavirem zasaženým firmám kompenzovat mzdové náklad minimálně ze 70%. Je dobře, že vláda si uvědomila, že nízká úroveň zadluženosti poskytuje české ekonomice dobrý finanční polštář ve srovnání s jinými státy.
V současné chvíli je nicméně klíčové, aby státní správa všechna vládou přijatá opatření co nejrychleji zúřadovala a konkrétní pomoc, resp. peníze co nejdříve viděli podnikatelé na svých účtech. Mnoho podnikatelů se nachází na samé hraně existence a každý den prodlení by pro ně mohl být poslední kapkou. Podnikatelská sféra přitom bude klíčová při znovunastartování naší ekonomiky, až krize spojená s koronavirem opadne. Bez živnostníků a firem, které jsou nyní nejohroženější, se letos z hospodářských problémů jen velmi těžko dostaneme.
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR