Flexinovela zákoníku práce vyřeší kalamitní situace v energetickém sektoru rychleji

Současná legislativa neumožňuje dostatečnou flexibilitu při nasazení pracovníků na odstraňování mimořádných stavů v energetice. Flexinovela zákoníku práce prostřednictvím úpravy povinného odpočinku zaměstnanců by to měla změnit.

V důsledku změn klimatu dochází stále častěji k mimořádným meteorologickým jevům, při kterých dochází k závažným a déletrvajícím výpadkům dodávek energií.  Ani Česku se kalamity nevyhýbají. Například v roce 2017 podle údajů ČEZ Distribuce orkán Herwart zasáhl většinu území a omezil dodávky elektřiny pro 630 tisíc zákazníků. Do řešení kalamity bylo zapojeno 620 interních zaměstnanců a 180 externích pracovníků. Podobné případy nastaly i při dalších situacích, jako byly vichřice Olivia v roce 2010, Thomas v roce 2017, nebo Dudley v roce 2022.

Vždy je prioritou co nejrychleji obnovit dodávky elektrické energie, a proto se nasazují maximální prostředky k likvidaci následků kalamit – v současnosti to bývá cca 90 % personálních kapacit energetických společností. Zbytek lidských kapacit je v souladu s platnou legislativou nutno ponechat jako rezervu, protože je pro zaměstnance třeba dodržet stanovené denní odpočinky. Pokud mimořádný stav trvá 2 až 3 dny, což platí pro většinu mimořádných stavů, představuje to 14 – 16 hodin časové prodlevy, o které se prodlužuje obnova dodávky odběratelům.

Navrhovaná změna legislativy umožňuje v mimořádných situacích zkrátit minimální denní odpočinek na 6 hodin, podobně jako to už platí pro pracovníky údržby pozemních komunikací. Tento krok zkrátí časové prodlevy při opravách a umožní rychleji obnovit dodávky energie pro všechny odběratele. Změna se bude týkat  úzké skupiny zaměstnanců a zároveň zajistí dodržení podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví dotčených zaměstnanců.

Hospodářská komora ČR věří, že tento veřejný zájem potvrdí nejen vláda ČR, ale i obě parlamentní komory.

Zdroj: HK ČR