Podpora pro podnikatele postižené povodněmi
Hospodářská komora ČR nadále intenzivně spolupracuje s vládou, finančními institucemi a dalšími organizacemi, aby zajistila cílenou a vhodnou podporu podnikatelům zasaženým nedávnými povodněmi.
O prvních krocích pomoci zasaženým podnikatelům jsme Vás již informovali dříve v článku Pomoc podnikatelům zasaženým povodněmi.
Níže naleznete nové doplňující informace o programech Národní rozvojové banky, které budou spuštěny 1. listopadu 2024 a další užitečné informace.:
Národní rozvojová banka připravuje společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem financí dva programy pro podnikatele zasažené zářijovými povodněmi. NRB poskytne malým a středním podnikatelům v postižených lokalitách zvýhodněné úvěry na obnovu podnikání po povodni a nabídne také záruky ke komerčním úvěrům.
- NRB poskytne podnikatelům a firmám v zatopených lokalitách zvýhodněné úvěry na obnovu podnikání po povodni s alokací 1,5 miliardy Kč a nabídne také záruky ke komerčním úvěrům až za 3,5 miliardy Kč (k oběma kanálům konkrétněji dále). Popovodňová pomoc bude určena pro firmy působící na území obcí s rozšířenou působností, které byly prokazatelně postiženy povodní.
- K obnově podnikání po povodni budou moci podnikatelé využít bezúročné investiční úvěry z finančního nástroje Expanze – Úvěry (OP TAK). NRB bude poskytovat úvěry v rozsahu od 0,5 milionu do 100 milionů Kč. Peníze bude možné použít na investiční výdaje. Úvěr bude poskytnut až do výše 90 % způsobilých výdajů projektu s délkou splatnosti až 15 let. Možný bude také odklad splátek, a to až na 12 měsíců od ukončení realizace projektu. Po dokončení realizace projektu bude navíc možné získat finanční příspěvek (dotační složku) až 25 % jistiny úvěru formou odpuštění splátek. Celková alokace pro tento program je 1,5 miliardy Kč.
- V rámci obnovení Národního programu Záruka nabídne NRB podnikatelům také záruky k úvěrům od spolupracujících komerčních bank za až 3,5 miliardy Kč. V současné době Národní rozvojová banka jedná o zapojení konkrétních komerčních bank.
- Příjem žádostí u obou programů zahájí NRB 1. listopadu 2024. Podnikatelé se budou moci obracet na pobočky NRB a průběžné informace bude Banka zveřejňovat také na svých webových stránkách.
Úlevy ve stavebním zákoně při povodních
- Ustanovení § 263 až 265 zákona č. 283/2026 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, upravují mimořádné postupy, které umožňují urychleně reagovat na mimořádné události a umožňují odchylky od standardních stavebním zákonem stanovených postupů. Jedná se o opatření na stavbě nebo pozemku spočívající podle okolností i v provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb, jimiž se předchází bezprostředně hrozícím důsledkům mimořádné události, čelí jejím účinkům a zabraňuje ohrožení života nebo zdraví osob, popřípadě jiným škodám (§ 263 stavebního zákona) – např. provedením terénní úpravy, násypu, ochranného valu nebo hráze, úpravu stavby, odstranění stavby, zřízení zábran, zátarasů a podobných technických zařízení, popř. též realizaci nových staveb. Vzor oznámení stavebnímu úřadu naleznete ZDE.
Obnova infrastruktury pro ŽP po povodni 2024 (Státní fond životního prostředí)
- Výzva podpoří obnovu vodohospodářské infrastruktury i dočasná opatření pro nakládání s odpadními vodami a zajištění pitné vody v obcích zasažených povodní. Podpora je určena na realizaci řešení nakládání s odpadními vodami a zásobování pitnou vodou a zejména na stavební práce, služby a dodávky v přímé vazbě na obnovu a opravu poškozené infrastruktury a její uvedení do původního stavu před živelní pohromou. Žádat mohou obce od 9. 10. 2024, které jsou vlastníky vodohospodářské infrastruktury a obchodní společnosti ovládané z více než 50 % obcemi, které splňují parametry uvedené v přechozím bodě. Celková alokace je 2 miliardy Kč. Podrobné informace naleznete ZDE.
Program ŽIVEL, dotační titul č. 2 (MMR)
- Cílem výzvy je přispět prostřednictvím dotace k obnově základních funkcí území zabezpečovaných v působnosti územních samosprávných celků a tím odstranit nebo omezit možné důsledky pohrom spočívající v narušení plynulosti, dostupnosti a kvality výkonu veřejné správy. Výzva je určena na rekonstrukci nebo opravu majetku obcí a krajů poškozeného živelní pohromou, popř. na pořízení nového majetku, např. mostů a komunikací, veřejného osvětlení, veřejných prostranství a veřejných budov a zařízení včetně obnovy staveb, zařízení technické a preventivní infrastruktury, odstranění nánosů ve vodních tocích a vodních dílech apod.
- Dokumenty a podrobnosti k dotačnímu titulu č. 2 z Programu ŽIVEL naleznete ZDE. Termín ukončení příjmu žádostí o dotaci je 30. 9. 2025. Limit na jednu podanou žádost je 20 mil. Kč. K 7. 10. 2024 bylo požádáno pouze o 1 % ze zmíněných 800 milionů.
Program Povodeň 2024 (rezort MPSV)
- Tento program má za cíl podpořit zaměstnavatele, kteří museli přerušit činnost a nemohou z důvodu povodňových škod nebo výpadků ve výrobě přidělovat práci svým zaměstnancům. Příspěvek bude poskytován ve výši 50 % náhrad mezd vyplacených zaměstnavatelem za dobu, kdy zaměstnanci v důsledku povodní nemohou pracovat, a to včetně povinných odvodů. Maximální výše příspěvku činí 18 400 Kč měsíčně na jednoho zaměstnance. Na základě žádosti zaměstnavatele bude uzavřena písemná dohoda mezi ÚP ČR a zaměstnavatelem, ve které budou sjednány podmínky pro poskytování příspěvku.
Ministerstvo financí představilo plán na postupnou obnovu majetku po povodních, který zahrnuje několik fází finanční pomoci.
- První alokace pokrývají bezprostřední škody, následně bude směřována pomoc domácnostem a obcím, a to prostřednictvím rozpočtových rezerv a evropských fondů. Klíčovou roli hraje i Fond solidarity EU, který umožní čerpat prostředky na obnovu veřejného majetku. Do 5. prosince 2024, tj. 12 týdnů od prvního dne povodňové situace, pak musí ministerstvo financí v žádosti o pomoc z Fondu solidarity EU předložit součet veškerých škod.
Z rezortu MF dále:
- Rozhodnutí o prominutí příslušenství daně z důvodu mimořádné události:Plátcům daně z přidané hodnoty, kteří byli zasaženi mimořádnou událostí – povodní nebo záplavou od 12. 9. 2024, a plátcům daně z přidané hodnoty, pro které ke dni 12. 9. 2024 na základě jiného právního vztahu než pracovněprávního vztahu nebo služebního poměru zpracovávala kontrolní hlášení osoba zasažená mimořádnou událostí – povodní nebo záplavou od 12. 9. 2024, za předpokladu, že nejpozději dne 25. 11. 2024 bude tato skutečnost oznámena příslušnému správci daně, se promíjí pokuta za porušení povinností souvisejících s kontrolním hlášením podle § 101h odst. 1 písm. a) zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o dani z přidané hodnoty“), pokud běh lhůty ke splnění povinnosti související s kontrolním hlášením alespoň z části spadá do období od 12. 9. 2024 do 31. 10. 2024 a pokud ke splnění povinnosti dojde nejpozději dne 25. 11. 2024.
- Finanční správapřináší přehled informací, jako je řešení následků povodní v oblasti DPH, žádost o posečkání s úhradou daně nebo o její zaplacení ve splátkách, zálohy na daň a jiné.
- Ministerstvo financínabízí informace o osvobození od správních poplatků za úkony, o jejichž provedení bude v souvislosti s touto živelní pohromou žádáno.
Zaměstnavatelé i OSVČ ze zaplavených oblastí mohou požádat o prominutí penále pro neplacení pojistného na sociální zabezpečení, jak informovala Česká správa sociálního zabezpečení. Další informace včetně možnosti využití Milostivého léta 2024 pro OSVČ poskytuje web BusinessINFO.cz.
- Technici Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského, Praha, s. p. vypracovali doporučení, jak co nejlépe vysušit zaplavenou dřevostavbu.
Pro náhrady škod dodržujte při povodních Povodňové desatero zveřejněné Českou asociací pojišťoven.
Zdroj: HK ČR