Pomoc podnikatelům zasaženým povodněmi

Hospodářská komora ČR intenzivně spolupracuje s vládou, finančními institucemi a dalšími organizacemi, aby zajistila cílenou a vhodnou podporu podnikatelům zasaženým nedávnými povodněmi.

Níže naleznete nové informace o pomoci Národní rozvojové banky a dalších subjektů:

Národní rozvojová banka

  • Národní rozvojová banka připravuje společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem financí dva programy pro podnikatele zasažené zářijovými povodněmi. NRB poskytne malým a středním podnikatelům v postižených lokalitách zvýhodněné úvěry na obnovu podnikání po povodni a nabídne také záruky ke komerčním úvěrům.

NRB poskytne podnikatelům a firmám v zatopených lokalitách zvýhodněné úvěry na obnovu podnikání po povodni s alokací 1,5 miliardy korun a nabídne také záruky ke komerčním úvěrům až za 3,5 miliardy korun. Popovodňová pomoc bude určena pro firmy působící na území obcí s rozšířenou působností, kteří byli prokazatelně postiženi povodní.

Bezúročný úvěr od NRB 

  • K obnově podnikání po povodni budou moci podnikatelé využít bezúročné investiční úvěry z finančního nástroje Expanze – Úvěry (OP TAK). NRB bude poskytovat úvěry v rozsahu od 0,5 milionu do 100 milionů korun. Peníze bude možné použít na investiční výdaje. Úvěr bude poskytnut až do výše 90 % způsobilých výdajů projektu s délkou splatnosti až 15 let. Možný bude také odklad splátek, a to až na 12 měsíců od ukončení realizace projektu. Po dokončení realizace projektu bude navíc možné získat finanční příspěvek (dotační složku) až 25 % jistiny úvěru formou odpuštění splátek. Celková alokace pro tento program je 1,5 miliardy korun.

Záruky k úvěrům od komerčních bank 

  • V rámci obnovení Národního programu Záruka nabídne NRB podnikatelům také záruky k úvěrům od spolupracujících komerčních bank za až 3,5 miliardy korun. V současné době Národní rozvojová banka jedná o zapojení konkrétních komerčních bank.

Ministerstvo financí

  • Ministerstvo financí představilo plán na postupnou obnovu majetku po povodních, který zahrnuje několik fází finanční pomoci. První alokace pokrývají bezprostřední škody, následně bude směřována pomoc domácnostem a obcím, a to prostřednictvím rozpočtových rezerv a evropských fondů. Klíčovou roli hraje i Fond solidarity EU, který umožní čerpat prostředky na obnovu veřejného majetku.

Ministři financí a pro místní rozvoj dle platné legislativy předloží Strategii obnovy území na jednání vlády, kterou následně vláda projedná, k čemuž by mohlo dojít na přelomu října a listopadu.

Do 5. prosince 2024, tj. 12 týdnů od prvního dne povodňové situace, pak musí Ministerstvo financí v žádosti o pomoc z Fondu solidarity EU předložit součet veškerých škod.

Ministerstvo pro místní rozvoj

  • Úlevy ve stavebním zákoně při povodních – ustanovení § 263 až 265 zákona č. 283/2026 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, upravují mimořádné postupy, které umožňují urychleně reagovat na mimořádné události a umožňují odchylky od standardních stavebním zákonem stanovených postupů. Jedná se o opatření na stavbě nebo pozemku spočívající podle okolností i v provádění staveb, terénních úprav nebo odstraňování staveb, jimiž se předchází bezprostředně hrozícím důsledkům mimořádné události, čelí jejím účinkům a zabraňuje ohrožení života nebo zdraví osob, popřípadě jiným škodám (§ 263 stavebního zákona) – např. provedením terénní úpravy, násypu, ochranného valu nebo hráze, úpravu stavby, odstranění stavby, zřízení zábran, zátarasů a podobných technických zařízení, popř. též realizaci nových staveb. Stavební úřad může na základě oznámení rozhodnout o tom, že: 
  • upouští od vydání povolení stavby nebo zařízení, povolení změny využití území nebo povolení odstranění;
  • omezuje obsah žádosti o povolení stavby nebo zařízení, povolení změny využití území nebo povolení odstranění a jejích příloh na nejnutnější nezbytnou míru;
  • lze některé podklady pro vydání povolení předložit dodatečně (stanovené ve lhůtě);
  • rozhodnutí podle § 263 odst. 4 stavebního zákona může stavební úřad vydat jako první úkon v řízení. Odvolání proti tomuto rozhodnutí nemá odkladný účinek.

Vzor oznámení naleznete ZDE.

Veřejné zakázky

  • veřejné zakázky, které řeší aktuální povodňové škody, kdy jejich realizace nesnese odkladu a je nutné je realizovat v co nejkratším časovém horizontu, musí být realizovány pouze v rozsahu, který je nutný k uspokojení potřeb vyvolaných krajně naléhavými okolnostmi a zároveň by měly být tyto veřejné zakázky realizovány bezprostředně (přiměřeně podle aktuálních možností a priorit zadavatele) po vzniku situace, kterou má plnění veřejné zakázky řešit. V případě, že realizace veřejné zakázky není v souladu s výše uvedeným, postupuje zadavatel při jejím zadání v souladu se zákonem, tedy v některém ze standardních druhů zadávacího řízení. Dokumenty MMR k veřejným zakázkám při mimořádné události naleznete ZDE. 

Ministerstvo životního prostředí

  • Obnova infrastruktury pro ŽP po povodni 2024 – Výzva podpoří obnovu vodohospodářské infrastruktury i dočasná opatření pro nakládání s odpadními vodami a zajištění pitné vody v obcích zasažených povodní po 12. 9. 2024. Podpora je určena na realizaci řešení nakládání s odpadními vodami a zásobování pitnou vodou a zejména na stavební práce, služby a dodávky v přímé vazbě na obnovu a opravu poškozené infrastruktury a její uvedení do původního stavu před živelní pohromou.
  • žádat mohou obce, které jsou vlastníky vodohospodářské infrastruktury a obchodní společnosti ovládané z více než 50 % obcemi, které splňují parametry uvedené v přechozím bodě.

Zdroj: HK ČR