Prodloužení Izolačky poslanci schválili. Příspěvek se bude proplácet do konce června
Ve stavu legislativní nouze poslanci schválili prodloužení takzvané Izolačky až do poloviny letošního roku. Zaměstnanci se tak nebudou muset nejméně do konce června obávat poklesu příjmu, který by zásadně ohrozil jejich rodinný rozpočet.
Definitivní slovo bude mít ještě Senát a prezident. „Pro prodloužení Izolačky minimálně do poloviny roku je řada dobrých důvodů. Osvědčila se jako účinná motivace zaměstnanců, aby se nevyhýbali karanténě a bez obav ze ztráty výdělku nahlašovali rizikové kontakty s infikovanými osobami. Pokud vycházím z dostupných statistik, tak jsem přesvědčená, že i v době rozvolňování sehraje Izolačka velmi důležitou roli ve snížení rizika šíření epidemie,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Izolačka, neboli mimořádný příspěvek pro zaměstnance, kterým byla nařízena karanténa, motivuje lidi, aby v případě karantény nebo onemocnění Covid-19 zůstávali v izolaci a nemuseli se obávat podstatného poklesu svých příjmů. Příspěvek totiž zvýší náhradu mzdy o 370 Kč za kalendářní den, a to nejvýše na úroveň 90 procent průměrného hrubého výdělku. „Před zavedením Izolačky přicházeli zaměstnanci o velkou část příjmů a často se tak dostávali do finančních problémů,“ konstatuje Jana Maláčová.
Ze statistik nařízených karantén a izolací za březen tohoto roku vyplývá, že příspěvek plní zamýšlený účel. Do března počet karantén a izolací v poměru k počtu potvrzených případů onemocnění postupně klesal, v posledních týdnech se podařilo tento trend zastavit a zvýšit tento poměr přibližně o 9,5 % oproti situaci, která by pravděpodobně nastala, pokud by tento zákon nebyl přijat.
Mimořádný příspěvek, pro nějž se vžilo označení Izolačka, se začal proplácet od začátku letošního března. Zaměstnanec jej získá automaticky, pokud má od lékaře vystavenou eNeschopenku na karanténu či správnou diagnózu nemoci, ze které vyplývá izolace. Mimořádný příspěvek vyplácí zaměstnavatel za prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény nebo izolace současně s náhradou mzdy, vyplacené příspěvky si odečítá od pojistného placeného orgánům sociálního pojištění. Potvrzení o nařízení karantény (izolace) vydávají orgány veřejného zdraví a ošetřující lékaři.
„I přes pozitivní trend vývoje karantén, je stále nutné v jeho poskytování pokračovat i po konci dubna. Při postupném rozvolňování se totiž bude zvyšovat počet kontaktů mezi občany mimo rodinu a pracovní prostředí,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí.
Tiskové oddělení MPSV