Zaměstnavatelé a odbory: Schvalte kurzarbeit
Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Českomoravská konfederace odborových svazů apelují na poslance, aby urychlili jednání o legislativní podobě kurzarbeitu. Vláda opakovaně deklarovala, že bude účinná od 1. ledna 2021. Zaměstnavatelé i odbory však mají obavy, že tento termín začíná být nereálný.
Poslanecká sněmovna stále neschválila návrh legislativní podoby kurzarbeitu. Zaměstnavatelé a odbory proto vyzývají poslance, aby neodsouvali její schválení. Společně apelují, aby Poslanecká sněmovna přijala komplexní pozměňovací návrh, jak ho zpracovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) jako kompromis vycházející z jednání s parlamentními stranami. V této podobě kurzarbeit a jeho klíčové parametry plně podporují sociální partneři.
Zaměstnavatelé a odbory zároveň připomínají, že k této právní úpravě musí Vláda připravit prováděcí vládní nařízení. Jakmile se podoba kurzarbeitu schválí, MPSV musí nastavit IT systémy, aby ho mohly firmy využívat. To všechno také zabere čas.
„Tato pandemie ukázala, že kurzarbeit je nástrojem, který potřebujeme mít dlouhodobě připravený. Dočasný program Antivirus splnil svou roli, nicméně se nejedná o systémové řešení. Věříme, že se Vláda a parlament nechá inspirovat sousedními státy, které kurzarbeit používají již dekády. I díky němu jsou schopny jednotlivé krize rychle překonávat,“ komentuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.
„Sociální partneři a MPSV odvedli dobrou práci a našli pragmatickou shodu na návrhu kurzarbeitu. Nyní leží odpovědnost na poslancích. Věřím, že tolik potřebnou a očekávanou normu, kterou česká ekonomika potřebuje doslova jako sůl, urychleně projednají a schválí,“ apeluje Josef Středula, předseda ČMKOS.
„Legislativní ukotvení „kurzarbeitu“ s parametry, na kterých se shodli sociální partneři, je nezbytnou pomocí zejména pro malé a střední podniky, družstva apod. k jejich doslovnému přežití v době, o které nikdo nevíme, jak dlouho a v jaké podobě bude trvat a podniky a firmy potřebují mít jistotu, že je stát nenechá padnout,“ doplňuje prezident KZPS ČR Jan Wiesner.
„Věřím, že poslanci některé sporné parametry vládního návrhu upraví tak, aby byl systém vyvážený a v praxi užitečně fungoval,“ poznamenává prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Průzkumy Svazu průmyslu a dopravy ČR dlouhodobě ukazují, že firmám nástroj, jako je kurzarbeit, velmi pomáhá. Neustále roste význam programu Antivirus A a B napříč firmami všech velikostí. Prokazatelně pomáhá firmám udržet si klíčové zaměstnance, pro které nemají přechodně dostatek práce a budou je potřebovat pro rozjezd po skončení krize. Legislativně ukotvený kurzarbeit by program Antivirus efektivně nahradil.
To potvrzuje i místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková a varuje: „Malé a střední firmy mají oprávněnou obavu, že v případě nutnosti propuštění by po jejich vyškolených a technicky zdatných zaměstnancích velmi rády sáhly například zahraniční korporáty, které mají ve finančních tocích přece jen větší manévrovací prostor, a nedostatek kvalitních lidí řeší také. Bez těchto klíčových lidí však menší či střední firmy znovu svůj byznys nerozjedou, případně by se musely omezit na výrobu s menší přidanou hodnotou. To by celkovou ekonomiku země radikálně negativně ovlivnilo.“
Zdroj: HK ČR