Práce cizinci

S ohledem na aktuální situaci na Ukrajině byla veškerá vízová agenda na GK ve Lvově a na ZÚ v Kyjevě přerušena. Dále byl dne 28. 02. 2022 na základě usnesení vlády ČR s okamžitou platností zastaven příjem žádostí a výdej víz občanům Běloruska na všech zastupitelských úřadech ČR v zahraničí a to bez výjimek. Toto opatření se týká i žadatelů již zařazených do Programů kvalifikovaný zaměstnanec, vysoce kvalifikovaný zaměstnanec a klíčový a vědecký personál a stejně tak žadatelů o krátkodobá schengenská víza podávaná na základě potvrzení ústředních orgánů státní správy (dříve ve státním zájmu).

Ve středu 30. 3. došlo usnesením vlády České republiky, uloženém ve sbírce zákonů č. 76 / 2022, ke schválení nového krizového opatření týkajícího se občanů Ruska a Běloruska, kteří mají vylepeno vstupní vízum pro převzetí povolení k pobytu (D/VR). Rozpracované žádosti o dlouhodobý pobyt a povolení k zaměstnání se tímto mohou dokončit.

ZDE naleznete text ze sbírky zákonů, kde je mimo usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření týkajícího se občanů Ruska a Běloruska uvedeno také nařízení vlády, kterým se ode dnešního dne mění výše částek životních minim. To má dopad na pobytové žádosti, u kterých se prokazují finanční prostředky k pobytu.

Příchozí žádosti, podány na Hospodářskou komoru ČR i další regionální komory, zůstanou evidovány a připraveny na následné zařazení do Programu kvalifikovaný zaměstnanec. V současné době nebudou žádosti zasílány na příslušná ministerstva.

Aktuální informace k situaci na Ukrajině a důležité odkazy naleznete ZDE.

Změny v podmínkách pro zařazení do Programu kvalifikovaný zaměstnanec, účinné od 1. 8. 2021:

V souvislosti se změnami textu kapitoly 5.1.2. došlo také k úpravě vzorového formuláře čestných prohlášení, která předkládá zaměstnavatel žádající o zařazení do programu. Nová verze, která nabývá na účinnosti taktéž od 1.8.2021, je k dispozici níže mezi ostatními soubory ke stažení.

Upozornění a další informace jsou k dispozici na webu MV ČR zde.

Požadavek Ministerstva zdravotnictví k vyplnění online příjezdového formuláře. Vyplnit jej budou muset před příjezdem do ČR všechny osoby, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění covid-19, a to s výjimkou pracovníků mezinárodní dopravy, občanů EU a cizinců s povoleným dlouhodobým nebo trvalým pobytem v EU, kteří projíždí do 12 hodin přes Českou republiku, a dále diplomatů a úředníků mezinárodních organizací registrovaných u Ministerstva zahraničních věcí, pokud jejich pobyt na území nepřekročí 14 dní. Povinnost vyplnění formuláře platí pro cestovatele přijíždějící do ČR od pondělí 21. 9. 2020. Více informací k ochrannému opatření platnému k 9. 11. 2020 k překročení státních hranic ČR naleznete ZDE.

Formulář bude možné vytisknout nebo zobrazit na mobilním zařízení a prokázat se jím při příjezdu do ČR. Součástí formuláře je také sekce o spolucestujících, kterou je nutné vyplnit jen v případě, že se jedná o rodinné příslušníky mladší 18 let. Tyto osoby tedy nevyplňují svůj vlastní formulář, ale jsou součástí formuláře, který vyplní dospělá osoba.

Po vyplnění a odeslání formuláře bude na e-mail uvedený ve formuláři odesláno uživateli potvrzení o vyplnění. E-mail obsahuje QR kód a odkaz pro zobrazení celého potvrzení včetně všech vyplněných údajů. QR kód po načtení v libovolném mobilním telefonu zobrazí online verzi daného potvrzení pro ověření. Zobrazené ověření obsahuje všechny vyplněné údaje.

V souvislosti s COVID byl zaveden požadavek, který souvisí s vydáním nového ochranného opatření MZ ČR, na základě kterého je od žadatele o dlouhodobá víza či povolení k pobytu za účelem ekonomické činnosti nebo vzdělávacích aktivit (včetně zaměstnaneckých karet, modrých karet apod.) vyžadováno předložení dokladu potvrzujícího splnění požadavků opatření před zavlečením infekčního onemocnění.

Předložení uvedeného dokladu je podmínkou pro vyznačení víza, tj. v případě kladného rozhodnutí o žádosti bude žadatel vyzván, aby doklad předložil společně s pasem před samotným vylepením vízového štítku. Žadatel nemusí předkládat originál, postačí sken (zaměstnavatel jej tedy může zaslat žadateli e-mailem).

Doklad musí mít formu prohlášení zaměstnavatele / vzdělávací instituce, který/á přijímá cizince za účelem ekonomické činnosti nebo vzdělávacích aktivit na území ČR. V tomto dokladu se tento subjekt zavazuje, že cizinci zajistí:

–         ubytování po celou dobu jeho pobytu na území ČR, vč. místa, kde bude vykonáváno karanténní opatření v případě jeho nařízení orgánem ochrany veřejného zdraví;

–         zdravotní péči nebo registrujícího poskytovatele zdravotních služeb po celou dobu jeho pobytu na území ČR, vč. úhrady zdravotní péče, není-li zajištěna jinak;

–         návrat zpět do země původu v případě ztráty účelu pobytu na území ČR.

Vzor dokumentu naleznete ZDE.

Upozorňujeme, že bez tohoto dokladu nebude možné ode dne 13. 7. 2020 víza za účelem ekonomické činnosti nebo vzdělávacích aktivit udělovat / vyznačovat.

Program kvalifikovaný zaměstnanec

Od 1. září 2019 jsou projekty řízené ekonomické migrace pro středně a nízko kvalifikované pracovníky (pozice spadající dle klasifikace CZ-ISCO mezi 4. – 8. hlavní třídu) transformovány na „Program kvalifikovaný zaměstnanec“ (dále jen „Program“). Touto změnou se HK ČR stává jednotným centrálním místem pro sběr, kontrolu a zařazování žádostí zaměstnavatelů do programu.

Program kvalifikovaný zaměstnanec zahrnuje následující země (u každé země jsou uvedeny i vládou stanovené roční kvóty):

  • Bělorusko (1900 žádostí/rok)
  • Filipíny (2000 žádostí/rok)
  • Indie (600 žádostí/rok)
  • Kazachstán (500 žádostí/rok)
  • Moldavsko (1000 žádostí/rok)
  • Mongolsko (1000 žádostí/rok)
  • Srbsko a Černá Hora (1900 žádostí/rok)
  • Ukrajina (40 000 žádostí/rok)

Ukrajina

Žádosti firem o zařazení do Programu na Ukrajinu nadále přijímá Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje.

Příjem žádostí o zaměstnaneckou kartu probíhá na Ukrajině systémem tzv. nekonečné řady. To znamená, že jsou žadatelé o zaměstnaneckou kartu přidáváni do řady průběžně.

Od 1. 5. 2018 si žadatelé o zaměstnaneckou kartu (tj. Ukrajinci) podají žádost s požadovanými přílohami ve vízovém centru společnosti VFS Global ve Lvově, a to na adrese Lvov, ul. Džerelna 18.

Délka doby, která uplyne od zařazení Vaší žádosti do Režimu Ukrajina Hospodářskou komorou ČR do okamžiku stanovení termínu podání žádosti o zaměstnaneckou kartu ve vízovém centru VFS Global ve Lvově, činila k 31. 7. 2019 přibližně 80 dní.

Bělorusko, Černá Hora, Filipíny, Indie, Kazachstán, Moldavsko, Mongolsko, Srbsko

HK ČR přijímá žádosti pro tyto státy průběžně, avšak zařazování žádostí probíhá na základě vygenerování jedinečných kódů pouze do doby, než se naplní měsíční kapacita daných zastupitelských úřadů pro vyřízení zaměstnaneckých karet.

HK ČR si vyhrazuje právo po domluvě s žadatelem rozdělit žádost v případě nedostatečné volné kapacity v dané dvouměsíční kvótě. Žádosti firem budou řazeny chronologicky dle okamžiku dodání kompletní žádosti.

Příjem žádostí o zaměstnanecké karty pro uchazeče z Černé Hory bude probíhat na zastupitelském úřadě v Bělehradě (Srbsko).

Základní podmínky pro zařazení do Programu

  1. Minimálně dvouletá existence společnosti
  2. Minimálně 6 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr
  3. Pravidelné zveřejňování účetních závěrek (alespoň za poslední 2 roky)
  4. Zveřejněné volné pracovní místo v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty

Program kvalifikovaný zaměstnanec slouží pro přímé zaměstnávání, z tohoto důvodu nemohou být do Programu zařazeny agentury práce.

Platnost zařazení do Programu je 1 rok a platí na všechny státy. Pokud společnost podá první žádost s požadovanými přílohami k prvnímu zařazení, v další žádosti případně i pro jinou zemi zařadí garant žádost bez požadavku na předložení požadovaných příloh se statutem opakované žádosti a příslušnou finanční kalkulací.

Viditelná volná pracovní místo v centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty si můžete zkontrolovat na Integrovaném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí – ZDE.

Dle bodu I/2 usnesení vlády č. 384 ze dne 3. června 2019 Vláda ČR rozhodla o zavedení mzdového kritéria pro zařazení volného pracovního místa obsaditelného v rámci Programu kvalifikovaný zaměstnanec držitelem zaměstnanecké karty, a to na úrovni 1,2 násobku zaručené mzdy odpovídající příslušné skupině prací podle nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Převodník mezi nejčastějšími pozicemi dle CZ-ISCO a skupinami prací pro mzdové kritérium naleznete ZDE.

Povinné přílohy první žádosti o zařazení do Programu

  1. Vyplněná „Žádost“
  2. Potvrzení Finančního úřadu o neexistenci daňových nedoplatků (ne starší než 3 měsíce).
  3. Potvrzení České správy sociálního zabezpečení o neexistenci nedoplatků pojistného na sociálním zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (ne starší než 3 měsíce).
  4. Čestné prohlášení o (není nutný ověřený podpis):
    • neexistenci nedoplatků na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění;
    • tom, že hodlá se zaměstnaným cizincem, resp. se všemi v budoucnu zaměstnanými cizinci, uzavřít pracovní poměr, který bude trvat nejméně po dobu jednoho roku.
  5. Čestné prohlášení o tom, že v období 2 let před podáním žádosti o zařazení do Režimu nebyla zaměstnavateli uložena:
    • pokuta za umožnění výkonu nelegální práce vyšší než 100 000,- Kč, anebo;
    • opakovaně pokuta vyšší než 100 000,- Kč za porušení povinností vyplývajících z právních předpisů kontrolovaných Úřadem práce ČR, Státním úřadem inspekce práce nebo oblastními inspektoráty práce.
  6. Čestné prohlášení o tom, že zaměstnavatel bude spolupracovat s Centrem na podporu integrace cizinců v příslušném kraji ČR

Vzor čestných prohlášení naleznete níže.

V souboru „Žádost“ vyplní garant pole „Email garanta“, „Datum zařazení žádosti“, „Datum zařazení zaměstnavatele do Programu“ a „Předpokládané místo podání žádosti o pobytový titul“.

Pokud žádáte o pracovníky z Černé Hory, vyberete v souboru „Žádost“ v rozevíracím seznamu možnost „Srbsko“.

Povinné přílohy opakované žádosti o zařazení do Programu 

  1. Vyplněná „Žádost“

Ceník při podání žádosti o zařazení do Programu

(ceny jsou uvedeny bez DPH)

První žádost: 3 000 Kč
Opakovaná žádost: 1 500 Kč
Poplatek za jednoho uchazeče: 200 Kč

Pro podání žádostí na BěloruskoČernou HoruFilipínyIndiiKazachstánMoldavskoMongolsko a Srbsko slouží výhradně e-mailová adresa: pracecizinci@komora.cz (V případě zaslání žádosti na jiný než uvedený e-mail nebude Vaše žádost akceptována. Žádosti nelze podat přes krajské hospodářské komory.)

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte:

Bc. Nicole Dedková, tel.: 775 355 191
Bc. Naděžda Zemanová, tel.: 724 008 660

E-mail: rezimukrajina@khkmsk.cz

Informační leták o službách asistenčních kanceláří

Přílohy:

Často kladené dotazy

Čestné prohlášení

PROGRAM-KVALIFIKOVANY-ZAMESTNANEC

Žádost-NOVÁ

Převodník-CZ-ISCO-

Jak_napsat_pracovni_smlouvu_a_smlouvu_o_smlouve_budouci_pro_cizince

Potvrzeni o zajisteni ubytovani – fyz. osoba

Potvrzeni o zajisteni ubytovani – právnická osoba

Průvodní karta REŽIM UKRAJINA KHK – aktuání

Pristi_zastavka_Ceska_republika_-_CS

Pristi_zastavka_Ceska_republika_-_UK